Get Adobe Flash player

Kategori: Güncel Haber

KABUL EDİLEN TORBA YASADA NELER VAR?

Yazan on Tem 13th, 2013

Etiketler Paylaş Yorumlar (0)

Torba Kanun Meclis’te kabul edildi. Yeni yasayla 100 bin sözleşmeliye kadro müjdesi verilirken, 1.5 milyon kişiye de muhtaçlık aylığı bağlanacak

Torba Yasa, 10 günlük maratonun ardından Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa 100 bin sözleşmeli personele kadro müjdesinden, ehliyet düzenlemesinden muhtaçlık aylığına kadar 80 kanunda yeni düzenleme öngörüyor.
1.5 MİLYON KİŞİYE MUHTAÇLIK AYLIĞI: Muhtaçlık aylığı sınırı 119.62 liradan 233 liraya yükseltildi. 18 yaşından küçük engellilerin sağlık harcamasını devlet karşılayacak. 65 yaşını dolduran muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere yersiz ya da fazla ödenmiş aylıklar nedeniyle çıkarılan borç ve cezalar affedilecek. Engelli ve muhtaç aylığı alan sayısı 1.5 milyona çıkacak.
SÖZLEŞMELİYE KADRO MÜJDESİ: 4-B’li çalışan 100 bin sözleşmeli personel devlet memurluğu kadrosuna alınacak.

TMMOB’UN VİZE YETKİSİ BAKANLIĞA: Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) vize verme yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildi.
24 MİLYON EHLİYET DEĞİŞECEK: Ehliyetler süreli olacak. Yasanın yürürlüğe girmesiyle 24 milyon ehliyetin değiştirilmesi gerekecek. Ehliyet yenilemede 15 lira ücret alınacak. Böylece devletin kasasına 360 milyon lira girecek. İlk kez belge alanlar 1 yıl süreyle ‘aday sürücü’ olacak.
ESNAFA MÜJDE: Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın, işletmesini sanayi siciline kayıt ettirenlere idari para cezası uygulanmamasına ilişkin tarih, 1 Temmuz 2014′ten 31 Aralık 2014′e uzatıldı. Önümüzdeki yıl sonuna kadar kayıt yaptıran, para cezası ödemekten kurtulacak.
MERA KİRASININ YARISI BÜTÇEYE: Mera, yaylak ve kışlakların geçici yerleşim yeri olarak uygun görülen kısımları, tahsis amacı değiştirilerek tapuda Hazine adına tescilleri yapılacak.

TURKCELL KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Yasa Turkcell’deki ‘Genel Kurul’ krizini de bitirdi. SPK, yönetim kurulu toplantı yeter sayısı sağlayamayan ya da boşalan üyeliklerin seçimi için 30 günde genel kurulu toplayamayan halka açık şirketlere re’sen üye ataması yapabilecek. Eski üyeler, yenileri gelene kadar çalışabilecek.

OSB’LERE İNDİRİM MÜJDESİ
Yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) içerisinde yer alan tüm yapılar için yüzde 75 indirimli uygulanacak.

İŞYERİ HEKİMİNE EK SÜRE
İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, sağlık personeli çalıştırma şartının başlama tarihi, kamu ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2016′ya ertelendi. Bu tarih, 50′den az çalışanı olan ve çok tehlikeli işyerleri için 1 Ocak 2014 tarihine uzatıldı.

Benzer Yazılar
Yorum yapılmamış

İlk yorum sizin olsun.

Gravatar al Yorum Yap.

İsim: « Gerekli

Email Adresi: « Gerekli

Site URL: « İsteğe Bağlı

Html kodları kullanılabilir:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

MOBİLİRA.COM
ETİKET BULUTU
20 nisan iş ve meslek danışmanlığı çıkmış sorular ve cevapları 2014 imd sınavı yapılacak mı alma şartları imd danışan danışman görüşme videosu imd döküman imd el kitabı imd eğitim kitabı imd görüşme videosu imd sertifika sınavı ne zaman imd sınav kitabı imd çalışma soruları imd çıkmış sorular iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler iş görüşmesi video işkur iş meslek danışmanı el kitabı iş ve meslek danışmanlığı anaper soruları iş ve meslek danışmanlığı genel bilgiler iş ve meslek danışmanlığı geçmiş sınav soruları iş ve meslek danışmanlığı sıkça sorulan sorular iş ve meslek danışmanlığı sınav başvuruları iş ve meslek danışmanlığı sınav soruları iş ve meslek danışmanlığı sınavı ne zaman iş ve meslek danışmanlığı uygulama sınavı örnekleri iş ve meslek danışmanı alımı iş ve meslek danışmanı el kiabı indir iş ve meslek danışmanı el kitabı iş ve meslek danışmanı eğitim kitabı iş ve meslek danışmanı nasıl olunur iş ve meslek danışmanı nbelgelendirme sınavı başvurusu angi tarihte iş ve meslek danışmanı sınavı ile ilgili bilgiler iş ve meslek danışmanı teorik sınav soruları iş ve meslek danışmanı çıkmış sorular karabük işkur iş görüşmesi örneği mesleki yeterlilik kurumu meslekler meslekler sözlüğü meslek standardı myk meslek standartları mülakat teknikleri ne iş yapar ombudsmana başvuru saüsem imd geçmiş sınav soruları saüsem imd sınav soru ve cevapları saüsem iş ve meslek danışmanlığı soruları saüsem sınav sonuçları ulusal meslek standartları
Giriş Yap