İŞSİZ İŞ VE MESLEK DANIŞMANI OLUR MU ?

61.Hükümetin programında yer alan İş ve Meslek Danışmanlığı Avrupa’da uygulanan ama Türkiye’ye daha yeni yeni hayatımıza giren bir sistem oldu. İlk uygulamalarda yaklaşık 3.900 üniversite mezunu işsiz İş ve Meslek Danışmanı olarak ÇSGB’ye bağlı İş-Kur İl Müdürlükleri’nde göreve başlayalı 13-14 ay oldu.

Ardından gelinen süreçte Lisans mezunu işsiz gençlere bir fırsat olarak gündeme getirilen bu konu artık işsiz gençlerin paraları ve umutları ile oynanan bir hal almaya başladı.

İş ve Meslek Danışmanı olmak için en az LİSANS mezunu olmanız yeterlidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından akredite edilen Sakarya Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ise bu sınavları yapmaya Türkiye’de yetkili kuruluşlardır.

Sınavlar sonucunda alınan ‘’ İş ve Meslek Danışmanlığı ‘’ sertifikaları uluslar arası geçerliliğe sahiptir. Lakin bu belge için sınavlara giren adayların neredeyse tamamı kamuya atanmak hayatını kurtarmak ümidi ile bu sınavlara girmektedir.

İş ve Meslek Danışmanlığı Atanamayan Öğretmenlerin, Atanamayan İİBF’lilerin, Atanamayan FEF’lilerin sarıldığı, bir çıkış yolu olarak gördüğü, en azından denemeye değer dediği bir noktaya gelmiştir.

Her yıl Nisan ve Eylül ayında yapılan İş ve Meslek Danışmanlığı sınavının ücreti belgelendirme ücreti ile birlikte 440 TL’ dir. Tüm Türkiye sınav tarihlerinde Eskişehir ve Sakarya illerine akın etmekte sınavın formatı gereği en az 3 gece 4 gün bu illerde konaklamakta ve sınavın maliyeti yaklaşık 1.000 liralara ulaşmaktadır.

2013 yılının Nisan ayında yapılan İş ve Meslek Danışmanlığı sınavına yaklaşık 14.000 aday girmiş olup Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan alınan resmi rakamlara göre 5.180 aday sınavda başarılı olarak İş ve Meslek Danışmanı olmuştur.

Bu kadar aday atama beklerken, Sakarya ve Eskişehir illerinde 2013 yılının Eylül ayında yapılan yeni İş ve Meslek Danışmanlığı sınavına yaklaşık 7.000 adayın girdiği ve 2.500’e yakın adayın sınavı kazandığı tahmin edilmektedir.

Yani tabloya baktığımızda, cebinden yaklaşık 1.000 lira masraf yapan, hayalleri, umutlar ve gelecekleri birileri tarafından kullanılan ve hala atama bekleyen 7.500’e yakın İşsiz İş ve Meslek Danışmanı bulunmaktadır.

Bu işsiz İş ve Meslek Danışmanlarının sorunları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Faruk Çelik tarafından en ince ayrıntısına kadar bilinmekle beraber kendisine ÜÇ kez mektup verilmiş olup, bir kez de uzun uzadıya yüz yüze görüşme ile sorunlar dile getirilmiştir.

Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı sayın Fatma Şahin ile de yüz yüze görüşen İşsiz İş ve Meslek Danışmanları sorunlarını ve kendilerine göre çözüm noktasında neler yapılabiliri anlatan dosyalarını sayın Bakan Fatma Şahin’e sunmuşlardır. Aradan geçen zamana rağmen hala somut adımlar atılmamıştır.

Bizim burada anlatmak istediğimiz şudur. Öncelikle bu sınava giren ve bu belge için mücadele eden adayların tamamı kamuya istihdam edilebilmek için bu uğraşı ve zahmete katlanmaktadır.

Yine İş ve Meslek Danışmanları yasaya göre özel istihdam bürolarında da görev alabilmektedir fakat o konu ile alakalı olarak da üç sıkıntı bulunmaktadır. Birincisi bu büroların bu şekilde personel çalıştırmasını zorunlu kılan kanun 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Yani kamuya ataması yapılmayan İşsiz İş ve Meslek Danışmanları, Özel İstihdam Bürolarında çalışmaya razı olsalar bile 2015 yılını beklemek zorunda kalacaklar.

İkincisi Türkiye’de toplam 334 Özel İstihdam Bürosu varken ve bu büroların 165 tanesi İstanbul ilinde iken hali hazırda işsiz iş ve meslek danışmanı sayısı yaklaşık 7.500’dür. Bu kadar danışmanın istihdam edilmesi imkansızdır. Neredeyse büro başına ortalama 23 danışman düşmektedir.

Birde bu bürolar Türkiye’nin bir çok bölgesinde bulunmamaktadır. Örneği Karadeniz Bölgesi’nde sadece 2 ilde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yine aynı şekilde çok az sayıda ilde bulunmaktadır.

Sonuç olarak sorunun çözümü noktasında sorundan haberdar olanlar, başta sayın Bakan olmak üzere, Bakan Yardımcıları, Genel Müdürler ve Bürokratlar bu sorun noktasında çözüm üretmek bir tarafa mağduriyetlerin artmasına da göz yummaktadırlar. Gidişat bu şekilde devam ederse 2014 yılının Mart ayından sonra İşsiz İş ve Meslek Danışmanı sayısı 10.000’li rakamları da aşacaktır.

Peki bunun kime ne faydası olacaktır ?

Sözün kısası Türkiye’nin nüfusu 76 Milyon
İşsiz ve Atama Bekleyen İş ve Meslek Danışmanı Sayısı 7.500 ( Yaklaşık )
Halen Çalışan İş ve Meslek Danışmanı Sayısı 3.900 ( Yaklaşık )

ATAMASI YAPILMAYAN İŞSİZ İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI

Kontrol Et.

İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi Başlıyor

Bu yıl 2.si düzenlenecek Uluslararası İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi bugün saat 09.30 itibariyle saygı …

20 Yorum

 1. İşsiz İmd Emre

  Öncelikle iş ve meslek danışmanlarının sitesi olan ismeslekdanismani.com admin ve editörlerine teşekkür eder şükranlarımızı sunarız. Sağolsunlar varolsunlar. Sesimizi duydular işsiz iş ve meslek danışmanlarının yanında oldular. ALLAH hepinizden razı olsun… Hiç işsiz iş ve meslek danışmanı olur mu ? Nereye varacak bunun sonu

 2. evet bencede biraz garip işsiz atanamayan iş ve meslek danışmanlarının olması.ülkemizde kayıt altında ve bir okadar ya da daha fazlası kayıt dışı işsiz vatandaşın olması gerçekten düşündürücü ..mevcut imd sayısı çok az .bu sayının arttırılması gerekir

 3. İşsiz İş ve Meslek Danışmanı olarak öncelikli olarak haberimizin yayınlanması gereken bir site olarak ilgi ve alakanız için tşk eder en yakın zamanda sesimizin ilgililer tarafından duyulup hak ettiğimiz yerde olmak istiyoruz.. ‘İşsiz İş ve Meslek Danışmanı’ OLMAZ!

 4. işsiz iş ve meslek danışmanı olmaz! bir an önce bu mağduriyetimiz giderilir inşAllah ve en kısa zamanda istihdam ediliriz…sitenizde bizlerede yer verdiğiniz içn teşekkürler…

 5. aynur sağlam albayrak

  işsiz iş ve meslek danışmanı olur mu..olmaz elbet..olursa yapılan yanlışlara bir yenisi daha eklenmiş olur..sesimize ses olduğunuz için teşekkürler..

 6. Aylardır bu ümidimizin peşinde koşuyoruz çabalıyoruz.çok tşk ederiz sesimiz oldunuz.yetkili bakanlar sizden görmezden gelmeyin artık bizleri 7000 işsiz sizden gelecek güzel haberleri bekliyor.

 7. evet devlet hem vatandaşına oku iyi bir gelecek için çalış diyor sonrada bu yolda yıllarını ZAMAN ının çöpe atıyor bu son projenin sahibi akp dir halkına kötülük yapmıştır.

 8. işsiz imdlerin sesi olduğunuz için teşekkürler..

 9. işsiz imd lilerin sesini duyduğunuz için teşekkürlerimizi bir borç biliriz..

  • faruk celık 4000 atama yapılcagını solemiştı bu kadar kısı alındıda ama bakan belgelerı alsınlar belkı lazım olur dıye solemiştı sonuç olarak.fazla umutlanmaya gerek yok sanırım yenı alımlar ıcın

 10. İşsiz iş ve meslek danışmanlarına göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür ederiz.

 11. sesimiz oldunuz…teşekkür ederiz

 12. İşşiz iş ve meslek danışmanların sesi oldunuz sagolun.

 13. işsiz iş ve meslek danışmanlarının ortada kalmaması gerektiğini somut delilerle dile getirmişsiniz,bizler bu yola baş vurduk, gönlümüzü verdik,bu işi bizlerden başka kimsenin hakkıyla yapamayacağı bir gerçek.BİZLERİN SESİ OLDUNUZ, YÜREĞİNİZE ,ELİNİZE SAĞLIK……….

 14. ciddi anlamda can sıkmaya başlayan bu problemin ya durdurulması, ya da atama yapılması lazım

 15. Aylardır verdiğimiz çabayı dile getirerek destek oldunuz.teşekkrler..

 16. işsiz imd ‘lilerin durumunu kamuya duyurdunuz.sağolun varolun.işsiz iş ve meslek danışmanı olmaz.bakanım duyun sesimizi….atama bekliyoruz.

 17. İMD olmak için gereken tüm çabayı gösterdik, şimdi devletimizden yardım bekliyoruz. Bizi görmezden gelmezler umarım.

 18. işsiz imd olmak istemiyoruz

 19. işsiz iş ve meslek danışmanı olmak istemiyoruz. Atanıp halkımıza faydalı birer imd olmak istiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir