CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN TORBA YASADAN ÇIKARTTIĞI MADDELER!!!

Bilindiği üzere, torba kanunda iki düzenleme dikkat çekiyordu.

1- Kamudaki üst düzey yönetici kadrolarına atanmak için aranan süre 10 yıldan 5 yıla indiriliyordu.

2- Adalet, İçişleri ve Dışişleri gibi Bakanlıklarda üst yönetici kadrolarına meslek mensubu olmayınların da aranmasına imkan sağlanıyordu.

Milliyet gazetesinden Aslı Aydıntaşbaş’ın bugünkü yazısına göre, her iki düzenlemeyi de Gül çıkarttırmış ve “Torba yasayı bu şekilde bana getirmeyin” mesajı yollamış.

Yazıda yer alan ilgili bölüm şu şekilde:

“Çankaya’nın tavrını öğrenmek için Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı Ahmet Sever’i aradığımda, aslında Gül’ün haftalardır devrede olduğunu öğrendim.
Belli ki tasarının ilk (ve ‘vahim’ sayılabilecek) halinin rafa kalkması, bizzat Gül’ün gayretleriyle olmuş: ”Cumhurbaşkanı başından beri yasayı takip ediyordu. İlk hali komisyona sunulduğunda, farklı kesimlerden kapısını çalan çok insan oldu. Zamanında Dışişleri bakanlığı yaptığı için, kurumu tanıyor. İnceledi ve bu haliyle yasalaşması halinde, memuriyette liyakatin bozulacağını ve adalet duygusunun zedeleneceğini düşündü.”
Üstelik kanunun ilk hali, sadece Dışişleri değil hükümete Adalet ve İçişleri bakanlıkları için de geniş bir ‘siyasi atama’ imkanı tanıyordu. Sever “Cumhurbaş-kanı sadece diplomatlık değil yasada zikredilen hakim, savcı, kaymakam gibi mesleklerin de cazibesini yitireceğini düşündü. Tasarının ilk hali, 10 yıl kamu, 5 yıl özel sektörde çalışanların Adalet ve İçişleri’nde genel müdür ya da genel müdür yardımcısı atanmasına imkan veriyordu. Hakimler, savcılar da mağdur olacaktı.”
Ahmet Sever’in sözleri, Gül’ün tasarının ilk halinden rahatsız olduğu konusunda tereddüt bırakmıyor. “

Kontrol Et.

İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi Başlıyor

Bu yıl 2.si düzenlenecek Uluslararası İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi bugün saat 09.30 itibariyle saygı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir