BU AY 9 BİN MEMUR ALINACAK!!

Devlet bu ay 9 bin yeni memur alacağını açıkladı. İşte yeni memurların alınacağı bölümler…

Kamu kurum ve kuruluşları Ekim ayı içinde çıktıkları ilanlarla 9 bine yakın kamu personeli alacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 100 uzman yardımcısı alacak. Başvurular 21 Ekim ile 11 Kasım tarihleri arasında alınacak. Hukuk Fakültesi, Kamu Yönetimi/ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye, İktisat, İşletme, Çalışma Ekonomisi, Sosyoloji, Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Harita Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık, Biyoloji bölümü mezunları alınacak.
Memurlar.net’in haberine göre, Tarım Kredi Kooperatifleri ise 96 lisans ve 109 önlisans mezunu memur alacak. 2012 veya 2013 KPSS puanına sahip olmak gerekiyor. Başvurular 4 Kasıma kadar yapılabilecek.

Önlisans düzeyinden Bankacılık, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgisayar Destekli Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uyg., İşletmecilik, Kooperatifçilik, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Satış Yönetimi, Sigortacılık, Tarımsal Kooperatifçilik, Tarımsal Pazarlama, İşletme Yönetimi, Banka ve Sigorta Yönetimi, Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama, Finans, İşletme, Para ve Sermaye Yönetimi, Tarım İşletmeciliği ve Pazarlama ve Depolaması, Tarımsal İşletmecilik, Genel İşletme, Finans ve Muhasebe, Pazarlama ve Satış, Tarım İşletmeciliği ve Pazarlama, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Tarım İşletmeciliği, İşletme- Muhasebe, Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olması..
Lisans düzeyinden başvuracakların ise Bankacılık, Bankacılık Finans, Bankacılık ve Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, İktisat, İşletme/İşletmecilik, Kamu Yönetimi, Maliye, Muhasebe, Sigortacılık, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Muhasebe-Finansman, Ekonomi ve Finans, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Bankacılık ve Finans/Bankacılık ve Finansman, İşletme-Ekonomi/İşletme-İktisat, Uluslararası Finans, Maliye-Muhasebe, Çalışma Ekonomisi, Pazarlama mezunu olması gerekiyor.
Göç Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı için 500 il göç uzman yardımcısı alacak. Başvuracakların, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun olması ve KPSSP31, KPSSP35, KPSSP48, KPSSP112, KPSSP113 puan türlerinden herhangi birinden 70 ve üzeri puan almış olması gerekiyor. PTT , toplamda 3534 personel alacak.534 kadronun dağılımı şu şekilde: 70 Bilgisayar, 8 elektrik elektronik, 15 elektrik, 22 inşaat, 10 makine mühendisi, 12 mimar, 10 avukat, 30 tekniker, 2 bin 332 gişe görevlisi, bin 25 dağıtıcı.
Mühendis, mimar, avukat ve tekniker pozisyonları için sözlü sınav yapılacak. Diğer unvanlar için sadece 2012 KPSS sonuçları esas alınacak.Çevre ve Şehirclik Bakanlığı 100 uzman yardımcısına ilave olarak bu yıl 477 personel daha alacak
477 kişilik personel alımının 360’ı 2013/2 KPSS tercihlerinde, 117’si ise sözleşmeli olarak Aralık ayında ilan edilecek. KPSS 2013/2 atamalarında alım yapılacak branşlar ve sayıları şöyle olacak:

“Çevre mühendisi 79, elektrik elektronik mühendisi 21, harita mühendisi 29, inşaat mühendisi 72, makine mühendisi 21, jeofizik mühendisi 8, mimar 31, şehir plancısı 27, memur 72”
4-B sözleşmeli personel alımı yapılacak branşlar ve sayıları ise şöyle: “Çevre mühendisi 48, elektrik mühendisi 7, harita mühendisi 11, inşaat mühendisi 18, makine mühendisi 8, jeofizik mühendisi 6, jeoloji mühendisi 3, mimar 12, şehir plancısı”SGK; 281 önlisans, 100 lisans mezunu olmak üzere 381 sözleşmeli personel alacakGelir İdaresi Başkanlığı 50 hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme fakültesi, 25 bilgisayar, endüstri, elektrik elektronik, elektronik, elektronik ve haberleşme, yazılım mühendisliği mezunu olmaMaliye Bakanlığı iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme, hukuk ve siyasal bilgiler mezunu 256 defterdarlık uzman yardımcısı alacak.
Başvurular 21 Ekim ila 1 Kasım tarihleri arasında alınacakk üzere toplam 75 gelir uzman yardımcısı alacak. Diyanet İşleri Başkanlığı 500 kuran kursu öğreticisi, 3000 imam hatip, 250 müezzin kayyım almak için ilana çıktı.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 38 sivil memur alımı için ilana çıktı. 31 Ekime kadar başvurulması gerekiyor.Adli Tıp Kurumu 55 personel alacak.Adli Tıpın alacağı 55 personelin dağılımı şu şekilde: 1 inşaat, 3 makine, 1 elektrik elektronik, 2 kimya mühendisi, 1 sıhhı tesisat, 1 elektrik, 1 inşaat teknisyeni, 1 fotoğraf, 2 bilgisayar, 3 kimya, 1 radyoloji teknikeri, 2 fizikçi, 2 kimyager, 8 memur, 18 VHKİ, 6 laborant, 2 biyologÜniversiteler.
Toplam 1222 ÖYP araştırma görevlisi alacak. Araştırma görevlisi kadrolarına başvuran adayların, yerleştirme işlemleri lisans genel not ortalamalarının %25’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanlarının %60’ı ve varsa yabancı dil puanlarının %15’i dikkate alınarak YÖK Başkanlığınca merkezi sistemle gerçekleştirilecektir.
10/10/2013 tarihinde ilan edilen ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına tercih işlemleri 21/10/2013-30/10/2013 (Saat:17:30) tarihleri arasında YÖK Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır.

Ayrıca bazı kurumlar müfettiş yardımcısı alacak. O kurumlar şu şekilde: TÜDEMSAŞ- 1, DSİ- 7, Vakıflar Genel Müdürlüğü- 10, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı- 15 müfettiş yardımcısı alacak

Kontrol Et.

İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi Başlıyor

Bu yıl 2.si düzenlenecek Uluslararası İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi bugün saat 09.30 itibariyle saygı …

Yorum Yok

 1. Atama Bekleyen İşsiz İş ve Meslek Danışmanları

  İŞSİZ İŞ VE MESLEK DANIŞMANI OLUR MU ?

  61.Hükümetin programında yer alan İş ve Meslek Danışmanlığı Avrupa’da uygulanan ama Türkiye’ye daha yeni yeni hayatımıza giren bir sistem oldu. İlk uygulamalarda yaklaşık 3.900 üniversite mezunu işsiz İş ve Meslek Danışmanı olarak ÇSGB’ye bağlı İş-Kur İl Müdürlükleri’nde göreve başlayalı 13-14 ay oldu.

  Ardından gelinen süreçte Lisans mezunu işsiz gençlere bir fırsat olarak gündeme getirilen bu konu artık işsiz gençlerin paraları ve umutları ile oynanan bir hal almaya başladı.

  İş ve Meslek Danışmanı olmak için en az LİSANS mezunu olmanız yeterlidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından akredite edilen Sakarya Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ise bu sınavları yapmaya Türkiye’de yetkili kuruluşlardır.

  Sınavlar sonucunda alınan ‘’ İş ve Meslek Danışmanlığı ‘’ sertifikaları uluslar arası geçerliliğe sahiptir. Lakin bu belge için sınavlara giren adayların neredeyse tamamı kamuya atanmak hayatını kurtarmak ümidi ile bu sınavlara girmektedir.

  İş ve Meslek Danışmanlığı Atanamayan Öğretmenlerin, Atanamayan İİBF’lilerin, Atanamayan FEF’lilerin sarıldığı, bir çıkış yolu olarak gördüğü, en azından denemeye değer dediği bir noktaya gelmiştir.

  Her yıl Nisan ve Eylül ayında yapılan İş ve Meslek Danışmanlığı sınavının ücreti belgelendirme ücreti ile birlikte 440 TL’ dir. Tüm Türkiye sınav tarihlerinde Eskişehir ve Sakarya illerine akın etmekte sınavın formatı gereği en az 3 gece 4 gün bu illerde konaklamakta ve sınavın maliyeti yaklaşık 1.000 liralara ulaşmaktadır.

  2013 yılının Nisan ayında yapılan İş ve Meslek Danışmanlığı sınavına yaklaşık 14.000 aday girmiş olup Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan alınan resmi rakamlara göre 5.180 aday sınavda başarılı olarak İş ve Meslek Danışmanı olmuştur.

  Bu kadar aday atama beklerken, Sakarya ve Eskişehir illerinde 2013 yılının Eylül ayında yapılan yeni İş ve Meslek Danışmanlığı sınavına yaklaşık 7.000 adayın girdiği ve 2.500’e yakın adayın sınavı kazandığı tahmin edilmektedir.

  Yani tabloya baktığımızda, cebinden yaklaşık 1.000 lira masraf yapan, hayalleri, umutlar ve gelecekleri birileri tarafından kullanılan ve hala atama bekleyen 7.500’e yakın İşsiz İş ve Meslek Danışmanı bulunmaktadır.

  Bu işsiz İş ve Meslek Danışmanlarının sorunları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Faruk Çelik tarafından en ince ayrıntısına kadar bilinmekle beraber kendisine ÜÇ kez mektup verilmiş olup, bir kez de uzun uzadıya yüz yüze görüşme ile sorunlar dile getirilmiştir.

  Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı sayın Fatma Şahin ile de yüz yüze görüşen İşsiz İş ve Meslek Danışmanları sorunlarını ve kendilerine göre çözüm noktasında neler yapılabiliri anlatan dosyalarını sayın Bakan Fatma Şahin’e sunmuşlardır. Aradan geçen zamana rağmen hala somut adımlar atılmamıştır.

  Bizim burada anlatmak istediğimiz şudur. Öncelikle bu sınava giren ve bu belge için mücadele eden adayların tamamı kamuya istihdam edilebilmek için bu uğraşı ve zahmete katlanmaktadır.

  Yine İş ve Meslek Danışmanları yasaya göre özel istihdam bürolarında da görev alabilmektedir fakat o konu ile alakalı olarak da üç sıkıntı bulunmaktadır. Birincisi bu büroların bu şekilde personel çalıştırmasını zorunlu kılan kanun 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Yani kamuya ataması yapılmayan İşsiz İş ve Meslek Danışmanları, Özel İstihdam Bürolarında çalışmaya razı olsalar bile 2015 yılını beklemek zorunda kalacaklar.

  İkincisi Türkiye’de toplam 334 Özel İstihdam Bürosu varken ve bu büroların 165 tanesi İstanbul ilinde iken hali hazırda işsiz iş ve meslek danışmanı sayısı yaklaşık 7.500’dür. Bu kadar danışmanın istihdam edilmesi imkansızdır. Neredeyse büro başına ortalama 23 danışman düşmektedir.

  Birde bu bürolar Türkiye’nin bir çok bölgesinde bulunmamaktadır. Örneği Karadeniz Bölgesi’nde sadece 2 ilde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yine aynı şekilde çok az sayıda ilde bulunmaktadır.

  Sonuç olarak sorunun çözümü noktasında sorundan haberdar olanlar, başta sayın Bakan olmak üzere, Bakan Yardımcıları, Genel Müdürler ve Bürokratlar bu sorun noktasında çözüm üretmek bir tarafa mağduriyetlerin artmasına da göz yummaktadırlar. Gidişat bu şekilde devam ederse 2014 yılının Mart ayından sonra İşsiz İş ve Meslek Danışmanı sayısı 10.000’li rakamları da aşacaktır.

  Peki bunun kime ne faydası olacaktır ?

  Sözün kısası Türkiye’nin nüfusu 76 Milyon
  İşsiz ve Atama Bekleyen İş ve Meslek Danışmanı Sayısı 7.500 ( Yaklaşık )
  Halen Çalışan İş ve Meslek Danışmanı Sayısı 3.900 ( Yaklaşık )

  Sizlerin aracılığı ile ; Türkiye’ye hep beraber bir kez daha soralım mı
  ‘’ Hiç İşsiz İş ve Meslek Danışmanı Olur Mu ? ‘’ diye…
  ATAMASI YAPILMAYAN İŞSİZ İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir