1. ULUSLARARASI İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI KONGRESİ YAPILDI!

2009 yılından bu yana Avrupa Rehberlik Merkezi faaliyetlerini yürüten İŞKUR, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliği ile bu yıl ilk kez uluslararası katılımlı “I. Uluslararası İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi” ni Bilkent Otel’de düzenledi. 2 gün sürecek olan kongreye Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ve Prof. Dr. Yıldız Kuzgun katıldı.

Kongre açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Yazıcı, İŞKUR’un 3 bin 900 civarında iş ve meslek danışmanı olduğunu belirterek, “2011’deki işe yerleştirme rakamımız yaklaşık 350 bin, 2012’de 550 bin ve 2013’de 600 bin olduğu için hepinize çok teşekkür ediyorum. İŞKUR kabına sığmayan Türkiye sınırlarını aşan ve alanında duayen olmuş bir kurum olarak değerlendiriliyor” diye konuştu.

Türkiye İş Kurumu’nun düzenlediği ilk uluslararası kongre olduğuna dikkat çeken Yazıcı, “2003 yılında üye olduğumuz Dünya İstihdamı Kamu Kurumları Birliği’nin 2012 yılından itibaren yönetim kurulu üyesiyiz. Yürüttüğümüz faaliyetlerin bir çeşit yansıması olarak düşünebiliriz. İŞKUR olarak uluslararası bir kongreye ev sahipliği yapıyor olmak son derede heyecan verici. Dünya da bir ilk olan “Uluslararası İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi” iki gün sürecek burada ilgili akademisyenler konuları tartışacaklar ve çıkacak sorunların kurumun geleceğine yön vermesi açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.
Kongrenin hedeflerini anlatan Yazıcı; bu alanda yeni olduklarını ifade ederek, “2002 Nisan ayında uygulamaya koyduğumuz bu proje ile inanılmaz sonuçlar elde ettik. İŞKUR’un bütün rakamlarını 3’e katladık diyebiliriz. İşe yerleştirme, danışmanlık ve diğer göstergeler bunu gösteriyor. Bu rakamları daha fonksiyonel bir şekilde arttırmak adına akademisyenlerimizden konunun uzmanlarından fikirler alacağız tartışacağız ve elde ettiğimiz sonuçlar sadece Türkiye’de değil dünya ile paylaşacağız. Nisan ayında Antalya’da uluslararası çalışma gerçekleştireceğini açıklayan Yazıcı, orada da bunları tartışacaklarını ve nihai vuruşu da 2015 yılında İstanbul’a Dünya Genel Kurulu’nda tartışacağız. Kurumun geldiği noktanın görülmesi açısından çok önemli. Artık İŞKUR kabına sığmayan Türkiye sınırlarını aşan ve alanında duayen olmuş bir kurum olarak değerlendiriliyor.” şeklinde konuştu.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da, 81 ildeki üniversitelerde birçok yeni programın açılmasıyla rekabetin de arttığına değinerek “Bu noktada iş ve meslek danışmanlarına çok büyük sorumluluk düşüyor. Bu yüzden İŞKUR ile üniversiteler arasında çok yakın organik bir iletişimin mutlaka olması gerekir. Ülkedeki istihdama ihtiyaç olan alanların tespiti ve eğitim programlarının bu alanlara yönlendirilmesi gibi konularda mutlaka öncelikli bir işbirliğinin olması gerektiğini düşünüyorum. İş ve meslek danışmanlarının bir ‘kariyer meslek’ olarak tanımlanması gerekir.”dedi.

Konuşmaların ardından Yazıcı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Metin Doğan, Prof. Dr. Yıldız Kuzgun ile kongrenin bilim kurulu üyelerine katkılarından dolayı plaket verdi.

Kontrol Et.

BÜRO MEMUR-SEN’DEN İMD SAVUNMALARI İÇİN GENEL MÜDÜRLÜKTEN GEREKÇELİ KARAR İSTEĞİ

Önceki yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atamaları yapılan iş ve meslek danışmanlarının uğradığı mağduriyetlerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir